Prečo je hmyz pre lak nebezpečný a ako ho správne odstrániť?

Iste to každý motorista pozná, najmä v letnom období. Hmyz na karosérii auta je na vozidle nežiadúci z každého hľadiska. Znižuje bezpečnosť a komfort jazdy, keď ním máte posiate celé čelné sklo a svetlomety. To ale viete vyriešiť jednoducho a rýchlo za jazdy, zastanete na pumpe a okno umyjete. Horšie je na tom karoséria, určite sa nepokúšajte očistiť hmyz z laku mopom na čerpacej stanici. Lak by vám určite nepoďakoval, mohli by ste narobiť viac škody ako úžitku. Pevné čiastočky (či už časti hmyzu, ale skôr nejaký prach, nečistoty z mopu a podobne) budú pôsobiť ako brúsny papier a zbytočne by ste si na laku vytvorili drobné škrabance, ktoré bude vidieť najmä pod uhlom za slnečného dňa. 

Zvyšky hmyzu majú obvykle kyslé pH ("kyselina"), preto je vhodné ich zmyť čo najskôr ako je to možné. Jednak preto, aby na lak pôsobili čo najkratšie, ale aj kvôli jednoduchšiemu umývaniu. Asi sa s tým stretol každý aktívny motorista, že napríklad po návrate z letnej dovolenky je na laku vidieť stopy ("fľaky") po hmyze ešte aj po x-tom umytí. Nejaký ten hmyz pozbierate už cestou na dovolenku, kde auto odparkujete a týždeň dva naň praží výdatné prímorské slnko a to je ešte len polovica cesty. Ďalšia nádielka pribudne cestou domov. V ideálnom prípade zájdite opláchnuť auto keď dorazíte to dovolenkovej destinácie a nenechajte hmyz "zapiecť sa" do laku. Čím skôr, tým lepšie. Zapečené mušky v tom lepšom prípade budete čistiť na viackrát, v horšom prípade budete musieť lak aj preleštiť.
Ako na to?

Na tento účel slúži odstráňovač hmyzu Autoglym Active Insect Remover.

Odstránenie hmyzu z auta

V letnom období by mal mať miesto v povinnej výbave vozidla, hneď vedľa lekárničky :-) . Má opačné pH ako spomínaný hmyz, teda zásadité a dodáva sa v praktickom rozprašovači. Použitie je jednoduché - nastriekajte ho na hmyzom znečistené miesta, nechajte pôsobiť 3-5 minút a spláchnite tlakom vody. Dodržiavajte pri tom tieto základné zásady:

1. Vyhnite sa čisteniu na priamom slnku počas horúcich letných dní. Nie je problém slnko samotné, ale teplota - najmä teplota karosérie. Nepoužívajte čistič na horúcej karosérii.
2. Nenechávajte čistič zaschnúť na laku. Tento bod priamo súvisí s prvým bodom. Čím teplejšia bude karoséria, tým rýchlejšie prostriedok uschne. V extrémnom prípade - tmavý lak, teplý letný deň na priamo slnku, by prípravok uschol skôr ako je doba, ktorú by mal pôsobiť (3-5 minút). Práve preto je lepšie nájsť miesto v tieni a chvíľu nechať ochladiť karosériu, až potom nastriekajte odstraňovač hmyzu.
Druhý spôsob, ktorým môžete uschnutiu čističa predísť, je plocha, na ktorú ho nastriekate. Väčšia plocha = viac času. Ak máte pocit, že čistič bude schnúť rýchlejšie ako by bolo vhodné, tak si to rozdeľte na dva kroky. Napríklad - najprv len predná časť (nárazník, kapota) a potom zvyšok (spätné zrkadlá, stĺpiky, strecha, čelné sklo). Na miesta, kde hmyz nie je, čistič striekať nemusíte.
3. Čistič oplachujte zdola nahor tlakom vody. Dôvod? Aby Active Insect Remover pôsobiaci na nečistoty prišiel ako prvé do kontaktu s tlakom vody, nie len so stekajúcou vodou zhora. Môže to znieť na prvý pohľad nelogicky, ale je to efektívnejší spôsob. V tomto kroku umývania ide o odstránenie hrubého znečistenia, nie finálny oplach. Následne auto pokojne opláchnite zhora nadol, aby nečistoty stekali dole. Zdola nahor je potrebné opláchnuť len pôsobiace prípravky (napríklad spomínaný Active Insect Remover alebo aktívna pena Polar Blast).

Prevencia

Najhorší scénar je mať na aute "surový lak", bez ochrannej vrstvy a neumyť auto od zvyškov hmyzu včas. Ochrannou vrstvou sa myslí vosk, konzervant (Extra Gloss Protection), prípadne keramická ochrana, alebo aspoň sealant (Polar Seal). Tieto prípravky vytvoria na laku tenkú vrstvu, takže agresívne zvyšky hmyzu nebudú v priamom kontakte s lakom. Aby sa do kontaktu s lakom dostali, musia najprv narušiť túto ochrannú vrstvu. Zároveň sa karoséria s ochrannou vrstvou jednoduchšie umýva, pretože má vodoodpudivé vlastnosti.
Určite pomôže aj aspoň pravidelné pastovanie pomocou Super Resin Polish, ktorý aj zacelí drobné škrabančeky a vytiahne hĺbku farby. Ideálne je ale zakonzervovať to tuhým voskom. V prípade každého produktu je iný postup aplikácie (pred voskovaním je vhodné auto "napastovať", pred aplikáciou keramickej ochrany zas treba auto odmastiť), ale o tom už v iných článkoch.
Netreba však zabúdať aj na pravidelnosť prevencie, aplikácia každého produktu má tiež nejakú životnosť.