Sú produkty Autoglym vhodné na aplikáciu elektrickou leštičkou?

Hlavným cieľom produktov Autoglym je to, aby ich aplikáciu zvládol ako profesionál, tak aj "sviatočný šofér" (obrazne povedané). To znamená, že aj človek bez skúseností v tejto oblasti by mal bez problému:

 • dosiahnuť želaný výsledok
 • želaný výsledok dosiahnuť bez rizika vzniku škody (napríklad poškodenie laku)

Väčšina produkty Autoglym je dizajnovaná na ručné nanášanie. Prečo?

 • aby to zvládol aj bežný neprofesionál 
 • je to bezpečnejšie
 • pri správnom použití dosiahnete rovnaký výsledok ako pri aplikácii strojom

Autoglym elektrickou leštičkou

Čo hrozí pri neprofesionálnom použití elektrickej leštičky?

 1. vznik ďalších škrabancov: 
  -napríklad nesprávnou voľbou veľkosti leštiaceho kotúča na použitý unášací tanier (malý kotúč)
  -nesprávnym dávkovaním pasty
  -nesprávnymi pohybmi alebo tlakom na leštičku
 2. znehodnotenie laku:
  -"spálením" - trením vzniká teplo, leštenie laku niekoľko tisíc otáčkami za minútu nie je výnimkou; pri nedostatočnom pohybe leštičky po karosérií môže vzniknúť vyššia teplota, ktorá spôsobí poškodenie laku
  -prílišné zbrúsenie laku 

Možných komplikácií je určite viac, vymenovaných ich bolo len pár ako ukážka toho, za čo spoločnosť Autoglym a rovnako ani my ako predajca ich produktov, nechce niesť zodpovednosť. Orientujú sa teda na všestranne použiteľné produkty, bezpečne použiteľné s perfektným výsledkom, určených od profesionálov až po široké masy ľudí.

Ktoré produkty by bolo možné použiť s elektrickou leštičkou?

Priamo na leštenie s leštičkou je určený iba produkt Autoglym UHD Polishing Compound. Ide o set dvojkrokovej pasty spolu s kotúčmi a utierkou na doleštenie. Pasta sa, samozrejme, môže používať aj s kotúčmi iných výrobcov.

Len pre istotu a upresnenie, spoločnosť Autoglym neodporúča na strojové leštenie žiaden svoj produkt (okrem vyššie menovaného - UHD Polishing Compound). Teoreticky je možné ale elektrickou leštičkou nanášať leštiacu pastu Super Resin Polish (príp. aj pastu Ultra Deep Shine) alebo renovátor laku Paint Renovator.
Pasta Super Resin Polish nemá veľmi abrazívne účinky, slúži skôr na vyplnenie mikroškrabancov, dodanie lesku a vytiahnutie hĺbky farby. Jej účel nie je odstrániť väčšie škrabance.
Paint renovator je produkt s väčšou abrazivitou a používa sa na viac poškodené laky (respektíve zmatnené, "slnkom vyťahané" a podobne) a ukončuje sa ešte preleštením pomocou Super Resin Polish.
Ešte abrazívnejším prípravkom je pasta zo Scratch removal kitu, tá je však výrazne abrazívnejšia ako Paint renovator. Tá sa používa výlučne ručne a len lokálne, na väčšie škrabance.

Hlavnou výhodou aplikácie pomocou elektrickej leštičky je časová úspora. Naniesť pastu, prípadne ho preleštiť pomocou Paint Renovatora, na celé auto bude nepochybne rýchlejšie a aj menej fyzicky náročné ako ručné nanášanie. 
Ak si však myslíte, že výsledok bude výrazne lepší, tak nie, nebude. Pri poctivom manuálnom vs. strojovom pastovaní žiaden rozdiel nespoznáte

Ak sa rozhodnete nanášať niektorý zo spomínaných produktov (Super Resin Polish, Ultra Deep Shine) pomocou elektrickej leštičky, používajte najmäkší leštiaci kotúč. Pri Liquid Elements Pad Boy/Pad Man/Centriforce sú to čierne kotúče, pri Pad Boy V2/Pad Man V2/Centriforce V2 zas fialové.
Ak je lak vyslovene zašlý a potrebujete použiť pastu Paint Renovator, môžete použiť aj trošku tvrdší pad.

V prípade, ak má lak hlboké škrabance, bude potrebné použiť UHD Polishing Compound alebo iné produkty (napr. rezné pasty Menzerna), ale o tom zas v inom článku.